Andrea egy igazi küzdő lélek, aki nem adta fel a harcot. A kemény munkának végül meglett az eredménye: egy felsőfokú spanyol nyelvvizsga és egy olyan barátság, ami talán még ennél is többet ér. Fogadjátok szeretettel Andrea történetét, igazán motiváló olvasni a sorait és látni, hogy biztony a nyelvtanulás másnak is nehéz. Akik viszont nem adják fel, azok végül boldogan zsebelik be a sikert.
Mutatkozz be az Öt év – öt nyelv+ olvasóinak!
Polom Andrea vagyok, 27 éves Pest megyei lakos. Jelenleg Key Account Manageri pozíciót töltök be egy piacvezető logisztikai cégnél. Szabadidőmben rendszeresen utazok, innen jön a nyelv szeretete.
Milyen nyelvet tanulsz, mióta és miért?
Angolul már kisiskolás koromban elkezdtem tanulni, de a középiskola végéig sok maradandót nem sikerült alkotnom. Az egyetem első éveiben felvettek egy nemzetközi cég ügyfélszolgálatára, ahol viszont szükség volt stabil nyelvtudásra, illetve a diploma miatt is élesedett a helyzet. Ekkor ismerkedtem meg először az önálló nyelvtanuló fogalmával és kezdtem el igazából tanulni.
Körülbelül 1 év befektetett munka után sikeres középfokú nyelvvizsgát szereztem, amit azóta C1-C2 szintre fejlesztettem.
A spanyolt 2018 környékén kezdtem el, majd ki is költöztem Spanyolországba. A külföldön töltött idő és a folyamatos tanulás motivált arra, hogy megmérettessem magam a Cervantes intézet által kiírt (DELE) felsőfokú nyelvvizsgán.
Mióta és miért olvasod az Öt év – öt nyelv+ blogot?
Nagyjából 7-8 éve vagyok a blog aktív olvasója. Kezdetben az angol kapcsán volt nagy segítség Bálint módszere és útmutatása, később pedig a spanyolnál találtam motiválónak azt, amit Ő képvisel. Azelőtt eszembe se jutott, hogy az angolon kívül más nyelvet is tanulhatnék, most meg azon kapom magam, hogy francia-spanyol nyelvkönyvek után kutatok az interneten és épp a harmadik nyelv tanulásába készülöm vágni azt a bizonyos fejszét.
A blogon kívül a hírleveleket is rendszeresen olvasom, Bálint a legváratlanabb témák kapcsán is tud új infókat „csepegtetni” a lelkes nyelvtanulóknak.
Mi a kedvenc nyelvtanulási módszered?
Netflix és könyvek minden mennyiségben az adott nyelven.
Mi az, amiben a legjobb vagy, mi az ami jól megy, mi az erősséged a nyelvtanulásban?
Értékesítőként megszoktam, hogy kvázi ismeretlenekkel kell kapcsolatot teremtenem, úgyhogy a kommunikáció részét mondanám az erősségemnek. Plusz multis környezetben számomra megszokott az idegen nyelv használata, a külföldön eltöltött idő is csak erősített ezen a készségen. Ez azonban sokszor tud hátrány is lenni, amikor ész – és leginkább nyelvtani szerkezetek – nélkül darálom a mondatokat, ahelyett hogy átgondolnám, és a tanult nyelvtan szerint formálnám őket.
Milyen résszel szenvedtél a legjobban?
A DELE vizsgára való felkészülés volt a legnehezebb része a spanyol projektemnek. Az első vizsgán 0.5 pont híján buktam el, amit nagyon nehéz volt elfogadni.
Hogyan lendültél túl rajta?
Volt pár nehezebb napom, amikor kikapcsoltam még a rádiót is a kocsiban, ha spanyol zene szólt. Majd megráztam magam és újra jelentkeztem a vizsgára. Az alábbiakat tartottam szem előtt a felkészülésnél:
- tudatosan megvizsgáltam hol szereztem a legkevesebb pontot, ezeket a feladatokat a végtelenségig gyakoroltam
- anyanyelvűek segítségét kértem, ezáltal megismertem egy perui lányt, akivel heti 2 alkalommal tartottunk online órákat
- heti szinten faltam a spanyol nyelvű könyveket, néztem sorozatokat, hallgattam podcastokat stb. tehát mindent megtettem annak érdekében, hogy egy árva gondolatom se legyen magyarul/angolul, csak spanyolul.
Mi motivál téged a nyelvtanulásban?
Számomra a nyelvtanulásban a legszebb az, hogy tisztán látni miként térül meg a befektetett munka. Egyik nap még döcögősen megy a beszéd, alig értik, alig érted… majd a következő pillanatban azt veszed észre, hogy felsőfokú vizsgán ülsz és a relativitáselméletről hallgatsz előadást. (Aminek abban a pillanatban szerintem kevés ember örült. De most komolyan… ki az, aki erre fel volt készülve?!)
Ha lecsökken a motivációd, mivel pótolod, hogyan növeled?
A nyelvtudás számomra egy olyan bónusz az utazásaim során, ami a 100%-os élményt is képes 110%-ra emelni. Elvegyülni a helyiek között, megtudni minden apró kis titkot az adott városról/nevezetességről, helyi barátságokat kötni… ilyen kapcsolódásra csak a nyelv képes!
Az ember már akkor belekóstol ebbe a világba, ha legalább egy világnyelvet beszél, de mindenkit csak bátorítani tudok arra, hogy itt ne álljon meg.
Ha új nyelvet kezdesz tanulni, menj és hallgasd meg hogy csinálják a helyiek! Egy kukkot se fogsz érteni belőle, de garantáltan könnyebb lesz motivációt találni a folytatásra.
Mi az az egyetlen, egyszerű dolog, ami a legnagyobb hatással volt a nyelvtanulásodra?
Utazás, utazás, utazás! Plusz netflix, ha épp nem lehet utazni.
Milyen vicces helyzetbe kerültél már az általad tanult nyelven?
A korábban említett perui – mára már- barátnőm idén házasodik. Az anyakönyvvezető megkérte Őt és a párját, hogy az esküvő előtti, kötelező papírmunka lebonyolítására vigyenek magukkal egy olyan tolmácsot, aki nem áll rokoni kapcsolatban a magyar vőlegénnyel. (Erre azért van szükség, hogy a külföldi állampolgár számára minden információ maradéktalanul átadásra kerüljön, ne merüljön fel annak a lehetősége sem, hogy valamilyen információ elhallgatásra kerül.)
Teljes izgalomban érkeztem a helyszínre, igyekeztem a lehető legjobb spanyoltudásomat elővenni. Már az első 10 percben megszületett az első baki, amikor a nagy izgalomban összemostam két kérdést (mikor születtél, illetve ez az első házasságod?) és feltettem a költői kérdést: „Mikor születtél meg először?” Éljen a reinkarnáció!
Milyen jótanácsod van más nyelvtanulók számára?
A jótanácsom most kifejezetten az újra vizsgázóknak szól: attól, hogy egy vizsgaszituációban elsőre nem tudtál az adott szint elvárásainak megfelelően teljesíteni, még nem jelenti azt, hogy nem vagy ezen szinten!
Nehéz a bukás érzésével megbirkózni, de a legfontosabb azt a sok fejlődési lehetőséget meglátni, ami egy ilyen szituációban rejtőzik.
Vizsgáld meg melyik része nem ment, nézd át hol tudnál javítani és jelentkezz be a következő időpontra! Lehet, hogy másodjára sikerül, lehet hogy tizedjére, de ugyanannyit fog érni – ha nem többet az által, hogy nem adtad fel – mintha elsőre lett volna meg a sikeres vizsga!